Převod analogových záznamů do digitální podoby (VHS, Hi8, MiniDV, 8mm, audio kazety, LP desky, diapozitivy, negativy, a další)

Digitalizace VHS,Hi8,MC,LP Brno + Morava | Zálohování dat - převod VHS videokazet na DVD, negativů a diapozitivů, gramofonových LP desek, audiokazet do PC, tabletů, smartphonů, Youtube, střih videa, pořizování záznamů
img01

Zálohování dat

Možností zálohování je spousta, každá možnost má něco, určitě zde nedokážu uvést všechny možnosti, ale ty hlavní se pokusím. Nejsem profesionální odborník čistě na problematiku zálohování, existují i další možnosti, půjde zde hlavně o to obecně tuto problematiku přiblížit úplným laikům jak popisem, tak i pár možnostmi řešení. A pokud možno jednoduše "selsky", nikoliv odborně.


Svým zákazníkům při předávání materiálů kladu na srdce "Zálohujte, zálohujte, zálohujte.". Pojďmě se tedy podívat, jak a také proč vlastně zálohovat.


Jaká jsou rizika, která potřebujeme eliminovat:
1) poškození medií (HDD disků, USB flash disků, paměťových karet,...)
2) poruchu zařízení, ve kterých mohou být tato média umístěna (PC, notebook, server,...)
3) poškození vnějšími vlivy (vyhoření bytu či domu, vykradení, tornádo, pád letadla,...)


EXTERNÍ SERVERY (CLOUDY):
Jednou z čím dál častějších možností je pronájem externího serveru/cloudu u nějaké firmy (např. Google, Microsoft, Dropbox, ale také spousty menších firem či poskytovatelů hostingu = prostoru na jejich serveru, což je co hledáme).
VÝHODY:
- o zálohu dat se nemusíte starat, tyto firmy mají své postupy zálohování dat, která jsou většinou na nejlepší možné hranici, oni za to zodpovídají, vy se nestaráte
- přístup k datům kdekoliv na světě přes internet
NEVÝHODY:
- spoléháte se na nějakou externí firmu (výběr kvalitní spolehlivé je tedy třeba, ale i tak není 100% zárukou)
- nemáte data pod vlastní kontrolou
- ne vždy jsou data vaším majetkem (někteří poskytovatelé mohou mít v podmínkách, zvláště u free verze, že majitelem dat se stávají tyto firmy), což u řekněme citlivých diskrétních materiálů, jakou jsou právě vaše rodinné poklady, není ideální.
- přístup k datům je závislý na rychlosti vašeho internetového připojení
- nevýhodou může být i cena, záleží na nabídce, ale vždy se jedná o pronájem prostoru na serveru na nějakou dobu, takže platíte dokud využíváte


VLASTNÍ SERVERY:
Toto řešení jsme zvolili sami pro vlastní data. Jedná se sice o cenově trošku náročnější investici na startu, ale je to naše a dál již netřeba nic platit.
Využíváme domácí NAS (servery) ověřené značky Synology, která i z naší zkušenosti vyrábí prakticky bezporuchová a hlavně jednoduše ovladatelná zařízení všech možných kategorií. Doma ve vnitřní síti máme jedno vícediskové zařízení, na kterém se data ukládají zrcadlově na dva disky (tváří se jako jeden) v tzv. RAID1. A zařízení je neustále v provozu, a jakmile jeden z disků začne vypadat vadně, zařízení nám to ihned oznámí, my vyměníme vadný disk, zařízení samo zduplikuje data na nový disk a pokračuje v zrcadlení. Tímto eliminujeme riziko poškozeného disk, nicméně stále je tu riziko poškození celého zařízení, či vyhoření nebo vykradení místa umístění. A proto máme ještě druhé zařízení od stejné firmy, které je však umístěno na jiném místě (kdekoliv po světě může být, tedy např. v práci, u příbuzných, kamarádů, atp.), kde je také připojeno k internetu, a obě tato zařízení si v nastavený čas (u nás každou noc) popovídají a data se překopírují. Podstatné je, že i to druhé zařízení je stále v provozu, a jakmile nastane i u něj nějaký problém, tak se to ihned dozvíme a sjednáme nápravu.
VÝHODY:
- vlastní kontrola nad zařízeními a hlavně i daty (nedáváte ji k dispozici nikomu jinému, i to externí je kódované, heslované, atd.)
- téměř maximální ochrana před poruchami, poškozeními, odcizeními dat
- neplatíte žádný pravidelný poplatek za pronájem
NEVÝHODY:
- musíte si zařízení koupit, nainstalovat, zprovoznit (nic složitého, ale drobné znalosti to chce, případně lze někoho poprosit o pomoc)
- jakmile dojde k nějakému poškození, investici do opravy platíte sami


VÍCE PAMĚŤOVÝCH ZAŘÍZENÍ:
Nejlevnější ale nejméně bezpečnou a více pracnou variantou je několik médií (disků, flashek, karet,...). Rizika z výše uvedeného už znáte, takže se je musíte co nejvíce pokusit eliminovat. Je tedy varianta mít třeba doma více médií s vašimi daty, ale také nějaké na jiných místech, např. u příbuzných. Ovšem všechna tato média musíte pravidelně kontrolovat, zda-li ještě fungují. Mohlo by se totiž klidně stát, že budete mít dva flash disky doma a jeden u příbuzných, ale používat budete pár let pouze jediný. Ten se vám po nějaké době pokazí, tak půjdete a vytáhnete náhradní doma, a... nepojede... Tak půjdete k příbuzným, vytáhnete ze skříně celou dobu nepoužitý disk, a.... nepojede. Jak velké je toto riziko už nechám na vás, ale stát se to prostě může, to nikdo nemůže vyloučit, a vy to musíte eliminovat - jinak jste o data přišli.


A na závěr jeden starý otřepaný IT vtip/pořekadlo, který však naprosto přesně vystihuje tuto problematiku:
"Existují pouze dva typy lidí - ti, kteří zálohují, a ti, kteří o data ještě nepřišli"


Tak snad jsem vám problematiku zálohování nastínil srozumitelně a pomůžu vám být tou první zkušenější skupinou lidí. ;-)


Přeji vám pokud možno žádná ztracená data, ať již půjde o vaše osobní fotografie, videa, ale i jakékoliv dokumenty a jiná data.
Milan Vrchovský - majitel